• Start
 • Blog
 • Platforma marketplace czy własny sklep online?
Platforma markatplace czy własny sklep online - co wybrać?

Platforma marketplace czy własny sklep online - co jest lepszym rozwiązaniem dla rozwoju e-sprzedaży?

Platforma marketplace czy własny sklep online? Które rozwiązanie jest dla mnie bardziej korzystne z punktu widzenia rozwoju e-biznesu? Te pytania stawia sobie wielu sprzedawców, planujących działania w e-commerce. W dzisiejszym świecie handlu elektronicznego przedsiębiorcy stają przed takim właśnie strategicznym wyborem, decydując pomiędzy korzystaniem z platformy marketplace a stworzeniem własnego sklepu online. Obie opcje mają swoje zalety i wady, a wybór pomiędzy nimi wymaga zrozumienia specyfiki biznesu oraz celów, które przyświecają danemu przedsiębiorcy.

Obejrzyj poniższy film, z którego dowiesz się, co przemawia za wyborem określonego modelu prowadzenia działań biznesowych.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu działań w e-commerce, musisz jednak pamiętać, że z procesem sprzedaży online nieodłącznie związany jest także proces zwrotu towaru. Niezależnie od tego, w którym kanale sprzedaży ostatecznie będziesz działał - na platformie marketplace, poprzez własny sklep online czy w obu kanałach równocześnie, musisz zadbać o dobrą politykę zwrotów, gdyż stanowi ona skuteczne narzędzie pozyskiwania klientów oraz budowania zaufania i lojalności konsumenckiej w stosunku do Twojego e-biznesu.

W niniejszym artykule przeanalizujemy wspomniane opcje rozwoju działań w e-handlu, podkreślając, które elementy warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu e-biznesu oraz rozważając wybór właściwej strategii rozwoju. Przeczytasz m. in.:

 • Platforma marketplace - jakie są jej wady i zalety?
 • Własny sklep online - jakie zalety i wady ma ten model działalności biznesowej?
 • Który model biznesowy będzie dla Ciebie lepszy - platforma marketplace czy własny sklep online?

Platforma marketplace - jakie są jej wady i zalety?

Platforma marketplace to miejsce, w którym różni sprzedawcy online oferują swoje produkty na wspólnej platformie. Jedną z głównych zalet tego rozwiązania biznesowego jest gotowa baza klientów, którą taka platforma zapewnia. Dla nowego przedsiębiorcy to na pewno szansa na szybsze zyskanie widoczności i dotarcie do szerokiej grupy odbiorców, bez konieczności budowy od zera swojej bazy klientów. Dodatkowo platforma marketplace oferuje narzędzia marketingowe oraz logistyczne, ułatwiające prowadzenie działalności.

W przypadku sprzedaży poprzez platformę marketplace na uwagę zasługują takie zalety działania w tym modelu, jak m. in.:

 • łatwość założenia konta i rozpoczęcia sprzedaży
 • niższe koszty prowadzenia działań promocyjnych
 • dostęp do szerokiego grona klientów, korzystających z danej platformy
 • możliwości promowania produktów w ramach platformy
 • często wysokie pozycje ofert produktowych w wyszukiwarce 
 • konieczność zapewnienia bezpieczeństwa transakcji oraz ochrony danych osobowych spoczywa na platformie

Jednakże brak pełnej kontroli nad własnym sklepem online może być istotną wadą tego rozwiązania. Ograniczone możliwości personalizacji, ryzyko zależności od wewnętrznej polityki platformy, a także opłaty prowizyjne mogą dodatkowo zniechęcać do korzystania z tego modelu biznesowego. Ponadto konkurencja pomiędzy sprzedawcami na platformach marketplace jest bardzo duża i intensywna, co wymaga dodatkowych wysiłków w zakresie marketingu i różnicowania oferty.

Decydując zatem o rozpoczęciu sprzedaży na marketplace, musisz mieć na uwadze takie wady tego rozwiązania, jak np.:

 • duża konkurencja ofert wielu sprzedawców w ramach tego samego asortymentu
 • wojna cenowa pomiędzy bezpośrednimi konkurentami
 • konieczność akceptacji regulaminu platformy, w tym także obowiązujących zasad zwrotu towarów
 • brak autonomii decyzyjnej z punktu widzenia kształtowania wizji rozwoju i budowania świadomości marki własnego e-biznesu
 • konieczność zapłaty prowizji za sprzedaż na rzecz platformy

Własny sklep online - jakie zalety i wady ma ten model działalności biznesowej?

Stworzenie własnego sklepu online daje przedsiębiorcy pełną kontrolę nad marką, strategią marketingową i doświadczeniem zakupowym klienta.

To także bardzo dynamicznie rozwijający się kierunek z punktu widzenia wzrostu liczby podmiotów, działających na rynku w ostatnich latach. Jak wskazuje artykuł, według prognoz Dun & Bradstreet Poland, na koniec 2023 roku liczba e-sklepów przekroczyła w Polsce 65 tysięcy. Na koniec 2022 roku było ich 57,9 tys., rok wcześniej 52,3 tys., a w 2020 roku 44,5 tys. Dla porównania, dekadę wcześniej, w 2013 roku, na naszym rynku działało 21,7 tys. sklepów handlujących w sieci.

Dzięki własnemu sklepowi internetowemu, przedsiębiorca ma możliwość pełnej personalizacji strony WWW, co pozwala na budowanie unikalnej tożsamości marki. 

Rozważając rozpoczęcie działań poprzez własny sklep online, na uwagę zasługują poniższe jego zalety:

 • niezależność i całkowita autonomia decyzyjna
 • możliwość dowolnego kształtowania własnej polityki cenowej 
 • o atrakcyjności wizualnej oraz wyglądzie i funkcjonalności e-sklepu decyduje wyłącznie jego właściciel 
 • dowolność realizowania własnej wizji rozwoju oraz budowania świadomości marki i lojalności konsumenckiej

Własny sklep online wymaga jednak nakładów czasowych i finansowych. Początkowa faza rozwoju może być zatem trudniejsza w kontekście pozyskania klientów, gdyż wymaga zbudowania od zera bazy odbiorców. Ponadto konieczne jest samodzielne zarządzanie aspektami logistycznymi, obsługą płatności, oraz zagadnieniami, związanymi z bezpieczeństwem transakcji online.

Dlatego, kiedy sprzedający rozważa własny sklep internetowy jako model biznesowy, w ramach którego planuje rozwijać e-biznes, musi mieć na uwadze również takie jago wady, jak np.:

 • konieczność zadbania we własnym zakresie o infrastrukturę techniczną, oprogramowanie sklepu, hosting oraz wsparcie IT
 • wyższe koszty prowadzenia działań promujących produkty i markę
 • konieczność zapewnienia bezpieczeństwa transakcji oraz ochrony danych osobowych
Platforma marketplace czy własny sklep online - co wybrać?

Który model biznesowy będzie dla mnie lepszy - platforma marketplace czy własny sklep online?

Decyzja o wyborze pomiędzy platformą marketplace a własnym sklepem online zależy od specyfiki planowanego e-biznesu oraz celów, które przedsiębiorca zaplanował do realizacji. Dla tych, którzy cenią szybki start, gotową bazę klientów i wsparcie logistyczne, platforma marketplace może być bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak dla tych, którzy chcą budować silną markę, mają własną wizję biznesu i chcą zachować pełną kontrolę nad swoim e-commerce, własny sklep online będzie lepszym znacznie lepszym wyborem.

Ostateczna decyzja powinna być jednak oparta na dokładnej analizie i zrozumieniu własnych potrzeb biznesowych. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się również na hybrydowe podejście, korzystając jednocześnie z platformy marketplace i rozwijając własny sklep online. Strategia omnichannel w e-commerce zwykle przynosi wiele korzyści przedsiębiorcom. Także i w tym przypadku, połączenie obu kanałów może być skutecznym rozwiązaniem, które umożliwi dużą elastyczność i dynamiczny rozwój w zmiennym środowisku handlu elektronicznego. Warto również pamiętać, że rynek ciągle się rozwija, a szybkiego zmiany w otoczeniu biznesowym mogą wpływać na preferencje przedsiębiorców w zakresie e-sprzedaży.

Z punktu widzenia podejmowania decyzji biznesowej, na uwadze należy mieć również czynniki, takie jak m. in.:

1. Struktura kosztów i rentowność działań

Kluczowym elementem przy wyborze pomiędzy platformą marketplace a własnym sklepem online jest analiza struktury kosztów. Platforma marketplace pobiera opłaty prowizyjne, które mogą znacząco wpływać na marżę zysku, a tym samym obniżenie rentowności całego e-biznesu. Z drugiej jednak strony własny sklep online wymaga poniesienia inwestycji w hosting, marketing, obsługę płatności, a także utrzymanie strony internetowej. Przedsiębiorca musi zatem dokładnie przeanalizować, która opcja jest bardziej korzystna biznesowo w dłuższej perspektywie czasowej.

2. Skuteczność marketingu i widoczność marki

Platformy marketplace oferują natychmiastową widoczność, co jest korzystne dla nowych firm, starających się zdobyć klientów. Jednak konkurencja na takich platformach jest ogromna, co może utrudnić wyróżnienie się spośród wielu innych sprzedawców, działających w podobnym asortymencie produktowym. Własny sklep online daje natomiast pełną kontrolę nad strategią marketingową i budowaniem widoczności marki, co jest kluczowe dla długotrwałego sukcesu, jednakże trudne do osiągnięcia od razu.

3. Analiza danych i pozyskiwanie klientów

Własny sklep online umożliwia pełną kontrolę nad danymi klientów oraz wchodzeniem z nimi w interakcje. Dostęp do szczegółowych analiz zakupowych, preferencji produktowych i specyfiki zachowań na stronie internetowej pozwala na lepsze zrozumienie rynku docelowego, jak również personalizację komunikacji, oferty i akcji promocyjnych. Platforma marketplace natomiast często kontroluje dostęp do danych klientów i udostępnia wyłącznie te statystyki, które uznaje za słuszne, co może utrudnić budowanie trwałych relacji i prowadzenie spersonalizowanych działań marketingowych.

4. Elastyczność i rozwój biznesu

Własny sklep online daje przedsiębiorcy pełną elastyczność w kształtowaniu oferty produktowej, strategii cenowej oraz doświadczenia klienta. To także możliwość szybkiej reakcji na zmiany rynkowe i dostosowywania się do nowych trendów wg własnego uznania. Przedsiębiorca sam decyduje w jaki sposób kształtować i rozwijać swój e-biznes. Platforma marketplace narzuca zaś gotową strukturę, do której musimy się dostosować, jeśli chcemy sprzedawać za jej pośrednictwem nasze produkty. To powoduje, że elastyczność w zakresie personalizacji komunikacji, oferty i strategii cenowej jest mocno ograniczona i uzależniona od wewnętrznych zasad i funkcjonalności, dostępnych na wybranej platformie.

Podsumowanie

Ostateczny wybór między platformą marketplace a własnym sklepem online powinien być strategiczną decyzją, uwzględniającą długoterminowe cele biznesowe przedsiębiorcy. Wielu nowych przedsiębiorców rozpoczyna swoją przygodę z e-commerce na platformach marketplace, aby zbudować bazę klientów i zebrać doświadczenie. Następnie, kiedy rozwiną już swoją markę, mogą decydować się na otwarcie własnego sklepu online, zachowując pełną kontrolę nad prowadzonymi działaniami i zwiększając ich rentowność.

W obliczu dynamicznego środowiska e-commerce, elastyczność i zdolność do dostosowania się do zmian w otoczeniu biznesowym są kluczowe dla możliwości osiągnięcia  długofalowego sukcesu. Niezależnie od wyboru, kluczowym elementem jest stałe monitorowanie rynku, analiza danych oraz dostosowywanie strategii do zmieniających się warunków biznesowych.

Na uwadze warto mieć również możliwość połączenia działania w obu kanałach jednocześnie już na starcie e-biznesu. Strategia omnichannel przynosi bowiem wiele korzyści podmiotom działającym w e-commerce.

Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego czy zdecydujesz się na sprzedaż poprzez marketplacy, własny sklep internetowy czy w obu kanałach równocześnie, musisz zadbać o dobrą politykę zwrotów w swoim e-commerce. Na tej podstawie Twoi klienci podejmują decyzje zakupowe.

Często zadawane pytania