• Start
 • Blog
 • Formularz zwrotu towaru online czy drukowany?
Formularz zwrotu towaru online - Wygodne Zwroty do sklepów internetowych

Formularz zwrotu towaru online czy drukowany - który wariant będzie lepszy w moim sklepie internetowym?

Formularz zwrotu towaru wiąże się bezpośrednio z obsługą zwrotów konsumenckich w sklepach internetowych i stanowi element procesu zwrotu. Kwestie, związane z tym procesem, stają się istotnym elementem doświadczenia zakupowego online w dzisiejszym, dynamicznym świecie e-commerce. A Jednym z kluczowych pytań, które często pojawiają się w kontekście zwrotów, jest to, czy papierowy formularz zwrotu jest rzeczywiście niezbędny, czy też wystarczy jedynie formularz online.

Obejrzyj poniższy film, z którego dowiesz się, jak formularz zwrotu online funkcjonuje w praktyce.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej obu rozwiązaniom w zakresie formularza zwrotu towaru, analizując ich zalety i wady, aby pomóc zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom zrozumieć, które podejście może być bardziej efektywne. Ponadto sprawdzimy, jak kwestie formularza zwrotu lub jego braku traktują przepisy prawa.

O tym przeczytasz poniżej:

 • Czy formularz zwrotu towaru jest prawnie wymagany?
 • Tradycyjny papierowy formularz zwrotu towaru
 • Formularz zwrotu online

Czy formularz zwrotu towaru jest prawnie wymagany?

W Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa konsumenckiego, formularz zwrotu towaru nie jest bezwzględnie obowiązkowy. Jednakże przepisy te nakładają na przedsiębiorcę obowiązek udzielenia konsumentowi jasnej i czytelnej informacji na temat prawa do odstąpienia od umowy, sposobu złożenia oświadczenia w tym zakresie oraz opisu procedury zwrotu.

W praktyce zatem formularz zwrotu towaru jest jednym z narzędzi ułatwiających realizację tego obowiązku informacyjnego. Przedsiębiorca może dostarczyć konsumentowi formularz zwrotu wraz z towarem, ale równie dobrze może umożliwić konsumentowi złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy w inny sposób, np. poprzez formularz dostępny na stronie internetowej sklepu lub pisemne oświadczenie.

Zgodnie z Ustawą o prawach konsumenta, konsument ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od dnia otrzymania towaru, bez podawania przyczyny. W przypadku odstąpienia od umowy, jest on zobowiązany do poinformowania przedsiębiorcy o swojej decyzji. Ta informacja może być przekazana na piśmie lub w inny sposób, zgodny z zasadami komunikacji na odległość.

Zgodnie z Art. 30. Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta: 

 1. “Konsument może odstąpić od umowy, składając przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie można złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do ustawy”
 2. “Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem”
 3. “Jeżeli przedsiębiorca zapewnia możliwość złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy drogą elektroniczną, konsument może także odstąpić od umowy:
 4. przy wykorzystaniu wzoru formularza odstąpienia od umowy, stanowiącego załącznik nr 2 do ustawy;
 5. przez złożenie oświadczenia na stronie internetowej przedsiębiorcy”.

Dlatego też, choć formularz zwrotu towaru może być przydatnym narzędziem, ułatwiającym zarządzanie zwrotami, nie jest on bezwzględnie wymagany, a przedsiębiorca powinien zapewnić konsumentowi jasne informacje na temat procedury zwrotu i prawa do odstąpienia od umowy w inny dostępny sposób. Ważne jest, aby sklep internetowy działał zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz dostarczał pełną i zrozumiałą informację konsumentowi.

Formularz zwrotu towaru online czy tradycyjny papierowy?

Tradycyjny papierowy formularz zwrotu towaru

Praktyka, polegająca na dostarczaniu papierowego formularza zwrotu wraz z przesyłką, ma swoje korzenie w tradycji handlu detalicznego. Papierowe formularze umożliwiają klientom przekazanie oczekiwanych przez sklep internetowy informacji, dotyczących zwrotu towaru, takich jak m. in.: dokładne określenie przyczyny zwrotu, podanie numeru zamówienia, informacji kontaktowych, oraz innych szczegółów, istotnych dla procesu zwrotu. Otrzymanie fizycznego dokumentu może być dla niektórych klientów bardziej komfortowe, zwłaszcza dla tych, którzy nie są zaznajomieni z obsługą internetową.

Jednakże wady tego rozwiązania stają się coraz bardziej widoczne w erze cyfrowej. Papierowe formularze mogą być łatwo zgubione, zniszczone lub opóźnione w dostarczeniu. Wpływa to na niższą efektywność procesu zwrotu i więcej problemów. Ponadto konieczność przesyłania fizycznego dokumentu może wprowadzać dodatkowe koszty i opóźnienia w całym procesie.

Formularz zwrotu online

W ostatnich latach formularz zwrotu online stał się bardzo popularny, ze względu na wygodę, szybkość uzupełnienia danych i efektywność. Klienci mogą wypełnić tego typu formularz zwrotu towaru bezpośrednio na stronie internetowej sklepu, bez konieczności drukowania czy wysyłania fizycznego dokumentu. To podejście - oprócz dużej wygody dla konsumenta - ma także oczywiste korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju i ograniczenia zużycia papieru.

Formularz online jest także interaktywny, umożliwia konsumentom wygodne i łatwe wpisywanie bądź wybieranie przyczyny zwrotu z rozwijanej listy, podawanie numeru zamówienia, a także załączanie zdjęć produktu, jeśli zachodzi taka konieczność (np. w postępowaniu reklamacyjnym). To wszystko znacząco ułatwia i przyspiesza proces zwrotu, ale przede wszystkim niesie za sobą istotne korzyści dla samych sklepów internetowych:

 • pozwala łatwo i precyzyjnie identyfikować przyczyny zwrotów
 • pomaga szybko reagować na zgłaszane problemy
 • ułatwia identyfikację zwrotów i planowanie kolejnych działań

Efektywność i komfort dla klienta

Formularz zwrotu towaru online to większa efektywność i komfort dla klientów e-sklepów, zwłaszcza tych, którzy cenią sobie szybkość i prostotę. Proces zwrotu może być zrealizowany w kilku prostych krokach, co zwiększa pozytywne doświadczenie zakupowe. Jednakże, niektórzy klienci, zwłaszcza ci, preferujący tradycyjne metody, mogą odczuwać pewien dyskomfort, związany z korzystaniem z formularza online.

Innowacje technologiczne a e-sprzedaż

Formularz zwrotu online to także element rozwoju technologii, związanej z obsługą procesu zwrotu towaru, która otwiera nowe możliwości w obszarze zarządzania zwrotami. Sklepy internetowe coraz częściej korzystają z automatycznych systemów zarządzania zwrotami, które integrują się z formularzami online, umożliwiają śledzenie statusu zwrotu oraz automatyzację procesu, co przyspiesza zwroty i poprawia doświadczenie klienta. Doskonały przykład stanowi tutaj usługa Wygodne Zwroty

Jest to innowacyjne i BEZPŁATNE dla sklepów internetowych narzędzie, które znacząco usprawnia proces zwrotu towaru. Oferuje intuicyjny i łatwy do wypełnienia formularz zwrotu online, a ponadto pozwala sklepom internetowym na śledzenie statusu zwrotów, dzięki czytelnemu raportowi zwrotów, który zbiera wszystkie niezbędne informacje w ujęciu historycznym i udostępnia dane w czasie rzeczywistym, co znacząco przyspiesza i ułatwia planowanie pracy w magazynie oraz wpływa pozytywnie na całą logistykę zwrotów.

Podsumowanie

Ostateczny wybór między papierowym formularzem zwrotu a formularzem online powinien być dostosowany do potrzeb zarówno klienta, jak i biznesu. Sklepy internetowe powinny dążyć do elastyczności, oferując konsumentom obie opcje, ale jednocześnie zachęcając do korzystania z formularza zwrotu online, ze względu na wygodę, oszczędność czasu i kwestie ekologiczne. Dla klientów natomiast, wybór pomiędzy tradycyjnym a elektronicznym formularzem zwrotu towaru zależy już od ich indywidualnych preferencji i stopnia znajomości nowoczesnych narzędzi internetowych. Ostatecznie inwestycja w nowoczesne technologie, usprawniające proces zwrotu, takie jak np. formularz zwrotu online czy raport zwrotów dostępny w czasie rzeczywistym, może znacznie przyspieszyć procesy, poprawić doświadczenie klienta i przyczynić się do budowania zaufania i lojalności konsumenckiej w odniesieniu do wybranego e-sklepu.

Jako sprzedawca w e-commerce musisz także pamiętać, że dobrze zaplanowana i realizowana polityka zwrotów to aktualnie skuteczne narzędzie pozyskiwania klientów wykorzystywane przez wiele sklepów internetowych.

Często zadawane pytania