• Start
  • Blog
  • Integracje ecommerce oraz korzyści z ich wdrożenia
Integracje ecommerce

Integracje ecommerce oraz korzyści dla rozwoju e-biznesu, które oferuje ich wdrożenie

Integracje ecommerce to procesy łączenia różnych systemów, aplikacji i platform, w celu uzyskania spójności, efektywności i optymalizacji działań biznesowych. W kontekście handlu elektronicznego oznacza to synchronizację różnych systemów, takich jak np. platformy sprzedażowe, systemy płatności, magazynowe, logistyczne czy systemy obsługujące obszar obsługi klienta.

E-commerce, czyli handel elektroniczny, stał się kluczowym elementem współczesnej gospodarki, a dynamiczny rozwój tego sektora sprawił, że przedsiębiorstwa zaczęły korzystać z różnorodnych narzędzi, systemów i platform, w celu efektywnego zarządzania swoimi działaniami online. Integracje ecommerce stały się zatem jednym z kluczowych elementów skutecznej strategii rozwoju w handlu elektronicznym.

Bardzo ciekawym przykładem tego typu rozwiązania jest integracja systemowa, umożliwiająca automatyzację procesu zwrotu towaru w sklepie internetowym.

Co wyróżnia wdrożone integracje ecommerce?

Decydując się na integracje ecommerce, sprzedawcy w sklepach internetowych mogą osiągnąć wiele korzyści, wynikających z ich wdrożenia. Należą do nich m. in.:

Automatyzacja procesów

Integracje ecommerce pozwalają na automatyzację wielu procesów biznesowych, eliminując konieczność ręcznego przekazywania danych między różnymi systemami. To z kolei przyspiesza działanie sklepu internetowego i minimalizuje ryzyko błędów ludzkich.

Spójność danych

Dzięki tego typu integracjom, dane są spójne we wszystkich systemach, co eliminuje ryzyko występowania rozbieżności informacyjnych i przyspiesza pracę. Sklep internetowy, magazyn, logistyka, system płatności, obsługi klienta i obsługa zwrotów pracują w oparciu o te same informacje.

Efektywność operacyjna

Integracje ecommerce pomagają w zoptymalizowaniu procesów operacyjnych, umożliwiając szybsze podejmowanie decyzji i bardziej efektywne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa.

Zwiększenie sprzedaży

Ułatwiają one również wprowadzanie nowych produktów, aktualizację cen i zarządzanie dostępnością towarów. Dzięki temu e-sklep może szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe, co przekłada się na zwiększenie sprzedaży.

Integracje e-commerce - korzyści dla rozwoju e-biznesu

Jak przebiega integracja systemowa?

Integracja systemowa to proces, który przebiega wg kolejnych kroków. Typowy proces integracji składa się z poniższych etapów:

Analiza potrzeb

Pierwszym krokiem jest dokładna analiza potrzeb przedsiębiorstwa. Wyznaczenie obszarów, które wymagają integracji, oraz określenie celów, które mają być osiągnięte dzięki temu procesowi.

Wybór odpowiednich rozwiązań

Następnie dokonuje się  wyboru odpowiednich rozwiązań i systemów, które zostaną ze sobą zintegrowane. Ważne jest, aby dobrze dopasować narzędzia do specyfiki działalności firmy i oczekiwań klientów.

Implementacja integracji

Proces implementacji wymaga współpracy zespołów IT i specjalistów od integracji systemowej. To etap, w którym następuje techniczne połączenie różnych elementów infrastruktury.

Testowanie

Po implementacji konieczne jest dokładne przetestowanie integracji pod kątem poprawności działania oraz bezpieczeństwa i wydajności rozwiązania.

Monitorowanie i utrzymanie

Integracje ecommerce wymagają stałego monitorowania i utrzymania. Systemy informatyczne mogą ewoluować i rozwijać swoje funkcjonalności, dlatego istotne jest regularne dostosowywanie integracji do ewentualnych nowych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę podczas implementacji integracji ecommerce?

Bezpieczeństwo danych

W kontekście e-commerce szczególnie istotne jest bezpieczeństwo danych klientów. Należy zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiednich protokołów szyfrowania i zadbanie o zabezpieczenie informacji.

Skalowalność

Systemy informatyczne oraz integracje ecommerce powinny być elastyczne i łatwo skalowalne, aby móc dostosowywać się do rosnącej liczby transakcji i danych.

Wsparcie techniczne

Wybierając dostawców systemów, należy sprawdzić dostępność wsparcia technicznego. Szybka reakcja na ewentualne problemy jest kluczowa dla utrzymania ciągłości operacyjnej.

Zgodność z przepisami prawa

Integracje ecommerce powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, zwłaszcza w kontekście ochrony danych osobowych.

Przykładowa integracja systemowa - zautomatyzowany i intuicyjny proces zwrotu towaru w sklepie internetowym 

Integracje ecommerce to doskonałe rozwiązanie dla tych sklepów internetowych, które doceniają automatyzację procesów, dbają o doświadczenie użytkownika oraz budują świadomość marki i lojalność konsumencką.

Doskonałym przykładem jest tutaj przyspieszenie i uproszczenie procesu zwrotu towaru, realizowane w ramach integracji systemowej w usłudze Wygodne Zwroty

Dzięki takiej integracji, formularz zwrotu przeniesiony zostaje bezpośrednio do interfejsu użytkownika w e-sklepie, a wszystkie informacje na temat zwracanego zamówienia generowane są automatycznie z konta użytkownika. Klient sklepu internetowego, który wypełnia formularz zwrotu towaru nie musi ich zatem ręcznie uzupełniać, w efekcie czego następuje płynne przejście do procesu nadania przesyłki zwrotnej, co znacznie upraszcza i przyspiesza całą operację.

Jak działa taka integracja?

Integracja systemowa w usłudze Wygodne Zwroty umożliwia automatyzację obsługi procesu zwrotu towaru. Składają się na nią 2 moduły, które są od siebie niezależne. Możliwe jest zatem wdrożenie jedynie modułu 1 lub modułu 2, jak również obu jednocześnie:

  • moduł 1 - tworzenie zwrotu z poziomu sklepu internetowego
  • moduł 2 - pobieranie szczegółów zwrotu w magazynie

Zobacz również, jak wygląda to w praktyce na przykładzie automatyzacji tworzenia zwrotu w sklepie internetowym DECATHLON, a następnie wygenerowania przesyłki zwrotnej w usłudze Wygodne Zwroty.

Podsumowanie 

integracje ecommerce to niezbędny element skutecznego prowadzenia i rozwoju  biznesu online. Kluczowym jest jednak staranne przygotowanie rozwiązania, wybór odpowiednich narzędzi i systemów, w celu implementacji, a także systematyczne monitorowanie wdrożonej integracji i jej utrzymanie. Dzięki temu przedsiębiorstwo może bardziej efektywnie zarządzać swoimi zasobami, zwiększać sprzedaż i dostarczać klientom doskonałe doświadczenie zakupowe.

Przykładem tego, jak integracja systemowa funkcjonuje w praktyce jest usługa Wygodne Zwroty

Często zadawane pytania

Czym jest integracja systemowa w ecommerce?
Jakie korzyści oferują integracje e-commerce?
Jak integracja systemowa usprawnia proces zwrotu towaru?