• Start
  • Blog
  • Gospodarka magazynowa – w jaki sposób efektywnie ją zorganizować w e-commerce?
Gospodarka magazynowa w e-commerce

Gospodarka magazynowa – w jaki sposób efektywnie ją zorganizować w e-commerce?

Organizacja magazynu oraz realizacja zamówień to jedne z najistotniejszych kwestii, o jakie należy zadbać, prowadząc sklep internetowy. Dlatego kluczowe znaczenie odgrywa efektywna gospodarka magazynowa. Nawet najkorzystniejsza oferta, która zostanie zaprezentowana w przejrzysty i wyjątkowy sposób, nie pomoże w zdobyciu zaufania klientów i uzyskaniu pozytywnych opinii, jeżeli po dokonaniu zakupu będą oni oczekiwać na swój przedmiot zbyt długo, będzie on zapakowany niestarannie lub zawartość nie będzie zgadzała się z zamówieniem. Gospodarka magazynowa zorganizowana w sposób efektywny jest zatem obszarem, o który należy zadbać już na początku istnienia e-sklepu.

Ma ona służyć realizacji określonych celów logistycznych, a jednym z jej ważnych elementów w e-commerce jest dobrze zorganizowana logistyka zwrotów.

W artykule przeczytasz m. in.:

  • Gospodarka magazynowa – czym jest?
  • Jakie obszary obejmuje zarządzanie gospodarką magazynową?
  • Dlaczego skuteczne zarządzanie gospodarką magazynową jest aż tak ważne?

Gospodarka magazynowa – co oznacza to pojęcie?

Gospodarka magazynowa to pojęcie, które obejmuje kilka różnych aspektów. To szereg procesów, zasad oraz działań podejmowanych w całym dziale, związanych z przechowywaniem i dystrybucją asortymentu w celu sprawnej organizacji, funkcjonowania oraz realizacji zamówień

W ramach czynności wykonywanych w zakresie gospodarki magazynowej przeprowadzana jest adaptacja powierzchni magazynowej do posiadanego asortymentu, planowanie różnego rodzaju procesów na terenie magazynu, a także zarządzanie zapasami towarów oraz zamówieniami konsumentów.

Niezwykle istotne z punktu widzenia wydajności magazynu oraz sklepu internetowego jest również sposób zarządzania gospodarką magazynową. Dlatego jednym z najważniejszych elementów i obszarów działań jest w tym przypadku integracja poszczególnych procesów oraz programów w jedną, sprawnie działającą całość. To szansa na zapewnienie przedsiębiorstwu możliwie najniższych kosztów, związanych z obsługą logistyczną przy jednocześnie wysokiej produktywności.

Jakie obszary obejmuje zarządzanie gospodarką magazynową?

W ramach prowadzonej gospodarki magazynowej należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów i kategorii działań. Ich optymalizacja i poprawa funkcjonowania, a następnie integracja w jeden, sprawnie działający system przekłada się na właściwie i wydajnie pracujący organizm, jakim jest e-sklep i obsługa magazynowa asortymentu. Wśród obszarów, objętych gospodarką magazynową, można wyróżnić sam magazyn, infrastrukturę, procesy organizacyjne oraz kadrę.

Magazyn

Magazyn sklepu internetowego to obiekt z przestrzenią przeznaczoną do przechowywania asortymentu dostępnego w e-sklepie. Mogą się w nim znajdować również surowce lub półprodukty, służące do wyrobu przedmiotów docelowo dostępnych w sprzedaży. To także miejsce składowania rzeczy niezbędnych do sprawnego działania całego przedsiębiorstwa.

Magazyn jest miejscem, w którym zachodzi szereg procesów, związanych z obsługą zamówień. To tu następuje odbiór i sortowanie towarów od dostawców i producentów, ale też zwrotów i reklamacji od klientów. W tym miejscu też kompletowane są zamówienia, pakowane, adresowane i nadawane do poszczególnych odbiorców. Efektywna gospodarka magazynowa ma za zadanie w tym zakresie możliwie najkorzystniejsze zorganizowanie odbywania się tych procesów.

Infrastruktura

Gospodarka magazynowa to również szeroko rozumiana infrastruktura, do której można zaliczyć zarówno elementy fizyczne, jak i systemy informatyczne oraz oprogramowanie. Zarządzanie gospodarką magazynową pod tym względem obejmuje wyznaczenie odpowiednio zaplanowanych dróg komunikacyjnych na terenie magazynu, stref pakowania i etykietowania przesyłek, punktów przyjmowania towaru czy wydawania paczek do nadania przewoźnikom.

W ramach infrastruktury skuteczne zarządzanie gospodarką magazynową to również optymalne wykorzystanie przestrzeni i wybór odpowiednich regałów magazynowych, dopasowanych do typu asortymentu oraz specyfiki sprzedaży. Umiejętne gospodarowanie magazynem uwzględnia też wprowadzanie optymalizacji i ułatwień, mających na celu usprawnianie wykonywanych na co dzień procesów. To zatem różnego rodzaj urządzenia, wózki, systemy automatyczne oraz narzędzia i oprogramowanie takie jak WMS.

Procesy organizacyjne

Zarządzanie gospodarką magazynową w tym zakresie to określenie reguł i procedur, na podstawie których przebiegają poszczególne procesy w e-sklepie. To m.in. zarządzanie zapasami i reguły zamawiania towaru (np. składanie zamówienia, gdy zapasy osiągną określony poziom), organizacja łańcucha dostaw, wdrożenie wydajnych technologii składowania, polityka wprowadzania ekologicznych opakowań itp.

Kadra

Efektywna gospodarka magazynowa to również zarządzanie pracownikami, wśród których znajdują się m.in. magazynierzy, operatorzy maszyn czy kierownicy magazynu oraz wszystkie osoby, biorące udział w procesie logistycznym. Można tu wymienić pracowników odpowiedzialnych za zaopatrzenie e-sklepu, zajmujących się ewidencją towarów, weryfikacją zwrotów i reklamacji czy kompletacją i pakowaniem zamówień

Dlaczego efektywna gospodarka magazynowa jest aż tak ważna?

Efektywna gospodarka magazynowa i konsekwentne realizowanie przyjętej strategii wpływa na działanie całego e-przedsiębiorstwa. Dzięki sprawnemu zarządzaniu magazynem możliwe jest szybkie realizowanie zamówień oraz spełnianie oczekiwań konsumentów. To również większy porządek zamówień i zmniejszenie ryzyka popełniania błędów podczas kompletacji przesyłek.

Efektywna gospodarka magazynowa, zorganizowana zgodnie z założonymi celami i właściwie dopasowanymi działaniami oraz realizowana z wykorzystaniem dobrze dobranych narzędzi, pozwala wyprzedzić konkurencję, pozyskać nowych klientów i poprawić osiągi e-sklepu.

Efektywna gospodarka magazynowa w e-commerce

Gospodarka magazynowa – co zrobić, aby była skuteczna?

Obecnie wymagania co do obsługi logistycznej są coraz większe, a ich realizacja za pomocą tradycyjnych metod przestaje być wystarczająca. Dlatego coraz częściej do zarządzania e-sklepem wykorzystywane są różnego rodzaju programy i narzędzia z zakresu IT. Wśród nich podstawowym oprogramowaniem, umożliwiającym skuteczne zarządzanie gospodarką magazynową jest system WMS (Warehouse Management System).

Dzięki wdrożeniu WMS możliwe staje się wygodne i precyzyjne kierowanie niemal wszystkimi kluczowymi działaniami w całym procesie logistycznym. Automatyzacji poddać można czynności związane z przyjmowaniem towarów od dostawców i producentów, oznaczanie ich, jak i optymalne rozmieszczanie na terenie magazynu. WMS ustala również optymalną drogę w procesach kompletacji i dokonuje aktualizacji stanu magazynowego w czasie rzeczywistym.

System WMS umożliwia też śledzenie przesyłek oraz zmianę statusów poszczególnych paczek. To także możliwość obsługi zwrotów i reklamacji w danym sklepie internetowym. Ogromną zaletą WMS jest też łatwa integracja systemu z dotychczas wykorzystywanymi narzędziami i programami w e-sklepie. Bieżące raporty i analizy dostarczają szczegółowych danych na temat gospodarowania poszczególnymi procesami w magazynie, co pozwala nieustannie doskonalić osiągi i szybciej zlokalizować występujące problemy.

Poza wdrażaniem optymalizacji i udogodnień w postaci narzędzi i programów do obsługi magazynów warto też zadbać o pracowników oraz podnoszenie ich kwalifikacji. Regularne organizowanie różnego rodzaju warsztatów, szkoleń i kursów pomoże im lepiej zrozumieć innowacyjne systemy i mechanizmy oraz jeszcze bardziej efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Programy szkoleniowe dostępne są zarówno w formie stacjonarnej, wyjazdowej, jak i online. Do programów zwiększających poziom kompetencji pracowników, na które warto zwrócić uwagę, należą m.in. takie zakresy tematyczne jak:

  • zarządzanie zapasami w magazynie,
  • systemy WMS,
  • optymalizacja kosztów magazynu,
  • magazynowanie odpadów,
  • zarządzanie logistyczne zasobami,
  • gospodarka materiałowa.

Zarządzanie gospodarką magazynową można również zlecić firmom zewnętrznym. Kompleksowe usługi tego typu, jak i część działań w ramach obsługi logistycznej oraz zarządzania e-sklepem, oferuje np. Logistiko.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy usług zarządzania magazynem?

Oprogramowanie WMS

Decydując się na skorzystanie z oprogramowania od zewnętrznego dostawcy, warto sprawdzić opinie dotychczasowych klientów internetowych oraz warianty możliwej współpracy. Dobrze jest też dowiedzieć się, czy w ramach korzystania z oprogramowania istnieje dostęp do dodatkowych korzyści np. w postaci szkolenia pracowników lub darmowych aktualizacji.

Istotna też podczas wyboru oprogramowania oraz usług zarządzania magazynem bywa możliwość indywidualnego doboru zakresu działań i opcji, aby nie ponosić dodatkowych kosztów za te, które nie będą wykorzystywane.

Wygodne Zwroty

W zakresie zwrotów towarów do e-sklepów służymy pomocą - proponujemy rozwiązanie Wygodne Zwroty. Największe jego atuty to BRAK KOSZTÓW dla sklepu internetowego za korzystanie z narzędzia oraz regularność doręczania i łatwa identyfikacja zwrotów w magazynie. Wykorzystywanie tego narzędzia w praktyce przez sklepy internetowe usprawnia pracę magazynu i optymalizuje logistykę zwrotów, co przyczynia się do tego, aby gospodarka magazynowa funkcjonowała efektywnie.

Podsumowanie

Efektywna gospodarka magazynowa jest kluczowa w e-handlu. 

Obejmuje ona szereg procesów i obszarów, takich jak m.in.: magazyn, infrastruktura, procesy organizacyjne i kadra. Skuteczne zarządzanie magazynem przyczynia się do szybszej realizacji zamówień, zadowolenia klientów oraz poprawia konkurencyjność e-sklepu. 

Wdrożenie systemu WMS (Warehouse Management System) stanowi rozwiązanie, ułatwiające kompleksowe zarządzanie gospodarką magazynową i może przynieść liczne korzyści. 

Aby gospodarka magazynowa funkcjonowała efektywnie musi nastąpić synergia wszystkich jej elementów składowych. Jednym z tych elementów jest logistyka zwrotów. W celu optymalizacji tego obszaru należy zadbać o zapewnienie narzędzia, które usprawni proces zwrotu towaru oraz pozwoli na bieżące monitorowanie i identyfikowanie zwrotów, które przychodzą do magazynu e-sklepu.

Często zadawane pytania

Na czym polega efektywna gospodarka magazynowa?
Co składa się na zarządzanie gospodarką magazynową?
Jakiego typu oprogramowanie pomaga w skutecznym zarządzaniu magazynem?