• Start
  • Blog
  • Automatyzacja logistyki – nowoczesne rozwiązania, które automatyzują procesy
Automatyzacja logistyki ecommerce

Automatyzacja logistyki – nowoczesne rozwiązania, które automatyzują procesy magazynowe oraz główne korzyści wynikające z ich wdrożenia

Automatyzacja logistyki to postępujący sukcesywnie proces, który w dużym stopniu związanych jest z branżą e-commerce. Nieustanny rozwój e-handlu i coraz większe oczekiwania klientów internetowych powodują, że przedsiębiorcy prześcigają się w oferowanych udogodnieniach i ulepszeniach, które dotyczą zakupów w Internecie. Jest to doskonale widoczne również w samym procesie zakupowym oraz w momencie finalizacji zamówienia. Dostarczenie przesyłek możliwe jest zwykle już następnego dnia, a precyzyjne spakowanie i zabezpieczenie przedmiotów powoduje, że transport realizowany jest coraz sprawniej. Duży udział w tym wszystkim ma właśnie automatyzacja logistyki i pracy magazynu.

Odgrywa ona znaczącą rolę zarówno podczas obsługi zamówień, jak i w logistyce zwrotów, które w e-commerce są zjawiskiem nieuniknionym. Dowiedz się, w jaki sposób usprawnić proces zwrotu towaru.

Sprawdź również, jakie nowoczesne rozwiązania warto wprowadzić do swojego e-biznesu w obszarze automatyzacji logistyki i jak wiele płynie z tego korzyści.

Z niniejszego artykułu dowiesz się m. in.:

  • Dlaczego automatyzacja procesów logistycznych jest ważna?
  • W jakich obszarach może zostać wprowadzona?
  • W jaki sposób łączą się ze sobą kompletacja zamówień i automatyzacja logistyki?

Dlaczego automatyzacja procesów logistycznych jest aż tak ważna?

Optymalizacja pracy magazynu i wprowadzanie do niego różnego rodzaju technologii staje się coraz bardziej powszechne. Dzieje się tak nie bez powodu. Wzrasta odsetek zakupów dokonywanych w sieci, a wraz z nim oczekiwania nabywców. Wyznacznikami efektywnej logistyki i sprawnie działającego e-sklepu stają się więc takie hasła, jak: jakość, terminowość, powtarzalność, krótki czas realizacji czy obsługa wielu zamówień jednocześnie.

Automatyzacja procesów logistycznych jest również korzystna dla e-przedsiębiorcy i pozwala rozwiązać kilka problemów, związanych z prowadzeniem e-biznesu. To m.in. takie kwestie, jak:

  • wysokie koszty związane z zatrudnieniem pracowników,
  • braki kadrowe,
  • niedostateczna ilość miejsca w obiekcie,
  • wysokie wymagania technologiczne partnerów i kooperantów,
  • pojawiające się błędy i niedopatrzenia (czynnik ludzki),
  • potrzeba kontroli stanu magazynowego,
  • mała przepustowość magazynu,
  • potrzeba poprawy jakości i powtarzalności procesów,
  • optymalizacja kosztów w magazynie.

Automatyzacja logistyki korzystnie wpływa również na postrzeganie danej e-firmy przez potencjalnych nabywców oraz partnerów. Dzięki szybszej obsłudze, profesjonalnemu przygotowaniu przesyłki z zawartością i brakom opóźnień, nawet w okresach, związanych z intensywną sprzedażą, e-sklep ma szansę wyróżnić się na tle konkurencji i tym samym zwiększyć sprzedaż.

Automatyzacja logistyki – w jakich obszarach może być wprowadzona?

Obecnie optymalizacja magazynu i automatyzacja procesów logistycznych może być wprowadzona właściwie na każdym etapie działań i w każdym obszarze. W przypadku każdego e-biznesu bardzo ważne jest jednak dokonanie kalkulacji, czy dane udogodnienie i zautomatyzowanie określonej czynności jest rozsądne ze względów ekonomicznych.

Przykładowo, jeżeli dany sklep internetowy sprzedaje głównie asortyment niewielkich rozmiarów, a tylko pojedyncze produkty mają duży gabaryt i w dodatku sprzedają się one stosunkowo rzadko, nie ma sensu zakupu maszyn i systemów do pakowania towaru wielkogabarytowego. Sprzedaż takich produktów nie spowoduje, że zakup specjalistycznego sprzętu się zwróci.

Wśród najbardziej opłacalnych i najczęściej spotykanych obszarów, które poddawane są automatyzacji logistyki, znajduje się strefa składowania, sortowania, kompletacji i konsolidacji. Często też optymalizacja pracy magazynu wdrażana jest w strefie pakowania. Coraz częściej można spotkać również w pełni zautomatyzowane magazyny, w których zatrudnione są pojedyncze osoby do koordynacji i nadzoru pracy maszyn lub całość procesów kontrolnych odbywa się za pomocą komputerów.

Takie rozwiązania są opłacalne w dłuższej perspektywie i przy prowadzeniu dużych e-biznesów. Automatyzacja logistyki tego typu generuje oszczędności, związane nie tylko z kosztami zatrudnienia pracowników, ale też zapewnieniem im właściwych warunków na terenie magazynu. Maszyny czy specjalne roboty nie potrzebują np. odpowiednio wysokiej temperatury, czy pełnego oświetlenia.

Automatyzacja logistyki ecommerce - infografika

Automatyzacja magazynu – jakie systemy i urządzenia wprowadzić?

Automatyzacja magazynu to proces, który wymaga starannego planowania i wdrożenia odpowiednich systemów oraz urządzeń. Kluczowym elementem jest tutaj zapewnienie efektywnego i bezpiecznego przechowywania towarów oraz optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej. W tym kontekście, należy dobrać systemy regałów, które będą adekwatne do rodzaju przechowywanych towarów, ułatwiając ich składowanie i przemieszczanie do strefy pakowania. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • regały półkowe – towary o małej i średniej rotacji, używane najczęściej w układach rzędowych,
  • regały przepływowe – dedykowane do magazynów kompletacyjnych i do opakowań pełnych lub pojedynczych sztuk towaru,
  • regały paletowe przejezdne lub statyczne – dedykowane dużym nośnikom, takim jak np. europalety,
  • regały paletowe przepływowe – służące do przechowywania palet z przedmiotami o dużej rotacji lub dla gotowych zleceń,
  • układy regałów scalonych (antresole),
  • regały typu shuttle – służą do składowania jednorodnego towaru.

W ramach automatyzacji, kluczowe jest również zastąpienie pracowników przez urządzenia transportu wewnętrznego, co pozwala na przekierowanie personelu do bardziej zaawansowanych zadań. Wśród urządzeń, które warto rozważyć, znajdują się:

  • przenośniki do palet  – dostępne w wariantach rolkowym lub łańcuchowym.
  • przenośniki do kartonów i pojemników  – obejmują urządzenia pasowe, rolkowe i sekcyjne.
  • układy szynowe  – podwieszane lub podłogowe.
  • samojezdne układy typu AVG (Automated Guided Vehicle)  – to pojazdy transportowe, poruszające się automatycznie po magazynie i przewożące różnego rodzaju nośniki i towary.
  • układnice  – urządzenia do podejmowania i odkładania ładunków na regały, dostępne w wariantach Mini-Load (dla kartonów i pojemników) oraz AS/RS (dla palet).
  • regał karuzelowy  – umożliwia szybką i efektywną kompletację towarów.

Decyzja o automatyzacji magazynu powinna być podjęta po dokładnej analizie specyfiki danej branży, wielkości sprzedaży i charakterystyki procesów logistycznych. Tylko wtedy można osiągnąć zamierzony efekt usprawnienia pracy magazynu, unikając niepotrzebnego chaosu i wydłużenia procesów.

Kompletacja zamówień a automatyzacja logistyki

Dzięki automatyzacji procesów logistycznych możliwe jest przejście od realizowania kompletacji zamówień zgodnie z zasadą „człowiek do towaru” do kompletacji opartej na zasadzie „towar do człowieka”. Automatyzacja logistyki pozwala bowiem wyeliminować większość możliwych błędów oraz znacznie przyspieszyć cały proces, jednocześnie idealnie dbając o aktualizację danych co do stanu magazynowego.

Nieocenioną pomocą w automatyzacji pracy magazynu jest system WMS. To program do kompleksowego zarządzania magazynem oraz wszystkimi etapami prac, w tym lokalizacją towaru, sterowaniem urządzeń, monitorowaniem stanu magazynowego itp. To również możliwość wdrożenia różnego rodzaju udogodnień o charakterze półautomatycznym, takich jak pick-by-light (podświetlenie przy danym produkcie liczby sztuk do pobrania z regału i zapakowania) czy pick-by-voice (kompletacja głosowa). Dzięki WMS można również skoordynować roboty, funkcjonujące na zasadzie pick and place, które same kompletują zlecone zamówienia.

Automatyzacja logistyki to również programy i systemy oraz automatyczne urządzenia transportowe, które sortują określone przesyłki zgodnie z właściwymi przewoźnikami. Można wdrożyć także dedykowane oprogramowania. Takim programem spedycyjnym jest np. Multi Carrier Shipping Software. Przy dużej ilości załadunków i rozładunków korzystnym rozwiązaniem będzie też optymalizacja pracy magazynu, polegająca na wyposażeniu obiektu w system automatycznego rozładunku i załadunku przesyłek.

Podsumowanie

Automatyzacja logistyki stanowi kluczowy element dostosowania e-biznesu do coraz wyższych oczekiwań e-konsumentów. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i technologii w procesach magazynowych może przynieść liczne korzyści, takie jak redukcja kosztów, efektywność, eliminacja błędów oraz zwiększenie konkurencyjności. 

Kluczowym czynnikiem jest dokładna analiza i dopasowanie automatyzacji do specyfiki danego przedsiębiorstwa. W aspekcie organizacji logistyki w sklepie internetowym istotny obszar stanowi również logistyka zwrotów. 

Aby skutecznie zautomatyzować ten obszar, należy zadbać o dobrą politykę zwrotów, a także intuicyjny i prosty proces zwrotu towaru w sklepie internetowym. Pomocne w tym zakresie będzie także specjalistyczne narzędzie, które optymalizuje proces zwrotu towaru, ułatwia identyfikację zwrotów w magazynie oraz optymalizuje ich obsługę.

Często zadawane pytania

Co to jest automatyzacja logistyki?
Jakie działania składają się na automatyzację procesu logistycznego?
Automatyzacja procesów logistycznych – od czego zacząć?